Motion under graviditeten

Du kan sagtens motionere, når du er gravid. Der er dog nogle motionsformer, der er mere skånsomme end andre. Læs om dem her og få gode råd og inspiration til, hvordan du kan holde dig i gang under graviditeten.

Er det sundt at motionere, når man er gravid?

I dag anses det for bedst og mest naturligt, at den gravide kvinde fortsætter med at motionere under hele graviditeten, hvis graviditeten er normal.

Skånsom og regelmæssig motion betyder, at man får meget færre gener fra musklerne, maven og tarmene, leddene, ledbåndene og blodomløbet. Hvis man bevæger sig, er det lettere at holde den anbefalede vægtstigning på 10 -12 kilo under graviditeten, og det giver flere kræfter under selve fødslen.

Man skal dog huske, at når man er gravid, har man også brug for hvile ind imellem. Det er derfor en god idé at lægge sig ned en til to gange om dagen med fødderne højt og slappe rigtigt af.

Kombinationen af hvile og motion under graviditeten hjælper til et bedre velbefindende.

Kan jeg fortsætte med at dyrke alle former for idræt?

 

Almindelig idræt kan man fortsætte med i en tilpasset form. Det vil sige, at man bør undgå hård træning, så man ikke får det ubehageligt. Man skal altid stoppe, hvis man føler sig dårligt tilpas.

Træningspulsen bør ikke være over 140-145 slag/minut, så man ikke kommer til at overbelaste hjertet. Hjertet har under graviditeten en større mængde blod end ellers at pumpe rundt, og hjertet skal også pumpe den øgede blodmængde gennem moderkagen.

Vær varsom med krævende strækøvelser, da alle led og ledbånd er meget mere eftergivende end ellers på grund af graviditetshormonerne. Grunden til, at hormonerne gør led og ledbånd eftergivende, er en forberedelse til selve fødslen, så bækkenet kan give efter og åbne sig for barnets hoved.

Drik rigeligt før, under og efter motionen. Man sveder mere, når man er gravid og har derfor brug for megen væske for at undgå utilpashed.

Hvilke idrætsformer bør jeg undgå?

Nogle former for idræt frarådes under graviditeten, da der under udøvelsen er fare for, at man selv eller fosteret/barnet kommer til skade ved for eksempel et sammenstød eller en hård tackling. De idrætsformer, der bør undgås, er:

  • fodbold
  • basketball
  • håndbold

Andre typer idræt kan være skadelige, på grund af for stor belastning af kroppen og at hjertet udsætter fosteret/barnet for stress og moderen for ubehag. Vær derfor tilbageholdende med hård styrketræning og udholdenhedstræning.

Hvornår er motion usundt for dig som gravid?

Man skal altid bruge sin sunde fornuft og mærke efter, om man føler ubehag eller får andre symptomer som for eksempel blødninger. Hvis det sker, skal man stoppe straks, og hvis ubehaget eller symptomerne fortsætter, skal man kontakte lægen eller jordemoderen.

Stop motion og dyrk ikke motion:

  • Hvis man føler ubehag, får smerter, eller bliver svimmel.
  • Hvis man begynder at bløde.
  • Hvis man har haft problemer under tidligere graviditeter.
  • Hvis lægen eller jordemoderen fraråder det.

Er der nogle motionsformer, der er skånsomme?

Svømning: Det er skånsomt, men alligevel effektivt at svømme. Hvis man ikke har svømmet før, bør man begynde langsomt med at svømme roligt i cirka fem til ti minutter de første tre gange. Herefter kan man roligt forlænge tiden til 20 minutter med almindeligt tempo to til tre gange om ugen. Det anbefales, at badevandet er mellem 18 og 25 grader.

Når man er gravid, skal man undgå boblebade eller at sidde i varmt vand, da høje temperaturer kan være skadelige for barnet, og moderen kan få svampe-infektioner i skeden

Gåture: 30 minutters gåture i raskt tempo to til tre gange om ugen er også en effektiv måde at holde kroppen i gang på. Hvis man har problemer med benene, kan man cykle i stedet for at gå. Man skal dog tale med sin læge eller jordemoder om dette, hvis man har problemer med bækkenløsning.

Hvorfor skal jeg motionere, når jeg er gravid?

Grunden til at tilpasset motion anbefales under graviditeten er, at kroppen bliver meget stærkere og smidigere, hvis den holdes igang. Man får også færre gener fra muskler led, ledbånd, mave, tarm og kredsløb, og man får lettere ved at holde den anbefalede vægtstigning.

Husk også på at en fødsel er et stort stykke fysisk arbejde. Det kræver faktisk mange kræfter at presse et barn ud, især hvis man føder for første gang, eller har flere år mellem sine fødsler.

Hvis man er i tvivl om, det er godt for at motionere, skal man altid tale med lægen eller jordemoderen, inden man går igang.

 

3.5
Din bedømmelse: Ingen Gennemsnit: 3.5 (2 stemmer)

Læs også...
Kost under graviditeten
Kost og graviditet - finjuster kostvanerne
Vitaminer under graviditeten
Blødning sidst i graviditeten
Generelle råd til gravide om sund og fornuftig livsførelse


Del med andre

Facebook Twitter Twitter


0 kommentarer

Kommentér

Du skal være logget ind for at kommentere.
Klik her for at logge ind eller oprette en ny konto.


Mødregrupper
Debat
Blog
Køb/salg

10 seneste indlæg i mødregrupperne

Tid:Emne:Mødregruppe:
16:11Så har jeg også fødtMaj 2012
15:00God jordemorblog der blogger om alt i gravidi...Oktober 2012
14:53God jordemorblog :-)November 2012
14:49God jordemorblog:-)December 2012
14:12rettelseDecember 2012
14:08Jalousien brager derud af!December 2012
13:58Tillykke til jer. :-)  Maj 2012
13:43Stort tillykke til jer alleMaj 2012
12:08hvad var det du syntes at du kunde se?Oktober 2012
11:13zoneterapiMarts 2012
Se seneste 100 mødregruppe-indlæg

10 seneste indlæg i debatterne

Dato:Emne:Skrevet i:
18/5Jalousien brager derud af!Graviditet
18/5Åh, suk hvor jeg føler medOrdet er frit
18/5Afhentningshelvede! Til jer der har mere end ...Ordet er frit
18/5Igor, mor_81 og i andre - TILLYKKEGraviditet
18/5Hejsa. Holder du øje med,Snart gravid
18/5Ja, som Trine skriver, harBørn 0-1 år
18/5Først hvor ofte pumperBørn 0-1 år
18/5Mon der snart sker noget?Snart gravid
17/5;)Graviditet
17/5må jeg gå i saunagus?Gravid og ung
Se seneste 100 debatindlæg

Seneste fra brevkassen

Kan man skade et foster ved at bøje sig meget sammen?
Jordemoder Hej HelleJeg er 14+2 og bukkede mig i går meget sammen over et lø...
Konflikt med 3-årig
Familierådgiver Hejsa Gitte.Jeg har en skøn søn på 3½. Han har faktisk altid været en ...
4-årig kan ikke holde på afføringen
Sundhedsplejerske Kære CharlotteVores 4-årige søn har i snart en måned haft problem...



Pift din profil op!

Uanset om du er ny på Alt om Børn - eller været medlem længe, så er det aldrig for sent at pifte sin profil op!

Er du i tvivl om hvordan du tilmelder dig tidslinjen - så du kan følge dit barns udvikling måned for måned, eller generelt bare gerne vil blive lidt klogere på hvordan du navigerer rundt på sitet, så se vores videoer og få gode tips til hvordan!

Klik her for at se videoerne