Alt for bekymret.


Lilli288

25. oktober 2012 - 12:53

Venter barn nr 3 - er i uge 6+5 men det er så 17 år siden jeg ventede den yngste af mine drenge. Var teenage mor i alderen 16 og 18 år.

Nu som 35 årig er jeg gravid - ganske uplanlagt men vældig ønsket :)   Dog er jeg ved at drive mig selv lidt til vanvid.                                      Alle statisktikker med man er over 30 og har en autoimmun sygdom ( Graves ) dog operaeret for 7 år siden og fin justeret i medicin. Dog haft perioder med antistoffer til trods for operation. Men alle disse ting øger jo oddsene for spontan abort en hel del - Har aldrig haft en spontan abort men vældig bekymret for at skulle opleve det denne gang.

Har haft alm. positive test hjemme og hos lægen. men skal først til første undersøgelse om 2 uger. Og kan simpelthen ikke forstå at det går så nemt denne gang. Med mine 2 drenge lå jeg med hovedet i toilettet langt ind i graviditeten. Denne gang har der ikke været skyggen af kvalme - maden smager ganske vist ikke af ret meget og sulten er ikke så stor som den plejer. Ganske vist er mine bryster vokset meget og ultra ømme specielt til aften. Og jeg er vældig oppustet og ligner en der er i 4 mdr. 

Og kroppen fortæller da der er noget der er anderledes men men kan simpelthen ikke lade vær med at tænke på hvis der er noget galt :( det er så mange år siden jeg sidst var gravid - og noget anden situration at være 35 fra at være 18 år uden bekymringer..

Og synes verden er lidt uoverskuelig - når man tænker på der skal gå 5 uger mere inden man for visthed om den lille Blyb er oki derinde....

 

0 synes godt om indholdet.

Log ind for at besvare indlægget

Del med andre

Facebook Twitter Twitter

Svar (1)

Jordemoderen

28. oktober 2012 - 13:03

Bekymring hører til, men bør ikke få overtaget!

 

Kære Lilli288

Tillykke med graviditeten!

Det er korrekt, at kvinder med stofskiftesygdom og Graves syndrom har øget risiko for spontan abort, men i aller højeste grad de kvinder med ubehandlet eller dårlig reguleret sygdom – og den gruppe tilhører du jo ikke. Det er også bevist at rigtig mange kvinder med disse sygdomme gennemgår helt normale graviditeter og fødsler. 

I de første uger af graviditeten, inden du mærker liv hver dag, har du ikke rigtig nogen hånd i hanke med, om barnet har det godt, og det er en fase alle gravide har det svært med. Vi tænker jo alle på, om barnet lever eller ej.

Den bekymring, der starter, så snart du bliver konstateret gravid, er med til at forme dig som forældre. Bekymring om dit barn vil altid være tilstede fra nu af, hvilket du jo kender fra dine to store børn.

Jeg tænker ikke, at bekymring er noget, der ikke må være der, jeg tænker derimod, at bekymring er noget, der hører med, MEN det er klart at bekymringerne slet ikke skal have lov til at overskygge de lykkelige omstændigheder, du er i. Det vil være rigtig ærgerligt for den dejlige tid en graviditeten er - for de fleste.

Jeg kan ikke love dig, at alt er som det skal være, men jeg kan sige, at du lyder helt normal og hver graviditet er forskellig. Jeg tror ikke, at dine bekymringer for abort, vil gøre sorgen lettere, hvis du skulle abortere, så hvorfor ikke prøve at fokusere på alt det gode: positiv graviditetstest, ømme og voksende bryster, mindre sult, anden smagsoplevelse og oppustet mave. Alle disse gener er kliniske tegn på graviditet!

 

Den eneste, der kan hjælpe dig med at få styr på graden af bekymring, er dig selv. Du skal beslutte med dig selv, at du ikke vil lade bekymringerne få overtaget, så længe ingen af bekymringerne er bevist. Når de dukker op, skal du jage dem væk, ved at tænke på alle de ting, der peger på en helt normal graviditet.

Nyd at du er gravid - det er en sjælden og kort tilstand i dit liv!  

 

Rigtig god søndag

De bedste hilsner

 

Helle

 

Log ind for at besvare indlægget |

Indsend svar

Du skal være logget ind for at kommentere.
Klik her for at logge ind eller oprette en ny konto.


Mødregrupper
Debat
Blog
Køb/salg

10 seneste indlæg i mødregrupperne

Tid:Emne:Mødregruppe:
18:46det er også vildtAugust 2012
15:21Hvordan er det gået medOktober 2011
14:56Tusind tak for jeres hurtigtAugust 2012
14:30Tak - leder også efterSeptember 2013
13:17nogenlundeOktober 2013
11:49Her er der ingen streg endnu,September 2013
11:21....Oktober 2013
11:19All inclusive synes jeg er etSeptember 2013
11:14Her synes jeg den har væretSeptember 2013
11:13@solstråle: Jo... det erSeptember 2013
Se seneste 100 mødregruppe-indlæg

10 seneste indlæg i debatterne

Dato:Emne:Skrevet i:
24/5Kære alle. Tak for jeres sødeGravide over 35 år
24/5Hej Laila.       Tak for dinGravide over 35 år
24/5Tak for et godt svar - bådeGravide over 35 år
24/5Hej Valmuen....Gravide over 35 år
24/5Kære Hanne.        StakkelsGravide over 35 år
23/5Det lyder godtnok ikke heltLivet med børn
23/5Tigerspring 9 månederLivet med børn
23/5Informanter til spørgeskemaundersøgelseLivet med børn
23/5Alt i livet sker af en årsagGravide over 35 år
23/5Hvad har jeg rodet mig ud i?Gravide over 35 år
Se seneste 100 debatindlæg

Seneste fra brevkassen

Mor vil ikke se sit barn mere
Familierådgiver HejJeg har en søn på næsten 3 år. Jeg og min eks gik fra hinanden, da ...
Hvilke rettigheder har bonusforældre til at se deres bonusbørn?
Skilsmisse-coach Hej CharlotteJeg skriver til dig i håb om at få opklaret et spørgsmål ...
Hvilken medicin må jeg tage mod urolige ben, når jeg er gravid?
Læge Hej MortenJeg er 12 uger henne i min  graviditet og har nu fået a...



Pift din profil op!

Uanset om du er ny på Alt om Børn - eller været medlem længe, så er det aldrig for sent at pifte sin profil op!

Er du i tvivl om hvordan du tilmelder dig tidslinjen - så du kan følge dit barns udvikling måned for måned, eller generelt bare gerne vil lidt klogere på hvordan du navigerer rundt på sitet, så se vores videoer og få gode tips til hvordan!

Klik her for at se videoerne