Vil du føde hjemme?


Lone

12. marts 2010 - 17:19

Hjemmefødsel...

For nogen er bare tanken om at føde hjemme skræmmende og angstpåkaldende, for tænk hvis noget går galt!

For andre er en hjemmefødsel det mest betryggende og rolige, de kan forestille sig.

Hvad tænker du? Overvejer du selv at føde hjemme eller har allerede har prøvet det? Fortæl os om det i debatten.

De bedste hilsner

Lone, redaktør Alt om Børn

1 synes godt om indholdet.

Log ind for at besvare indlægget

Del med andre

Facebook Twitter Twitter

Svar (11)

Millermus

12. marts 2010 - 17:37

Glæder mig til at føde igen, og meget gerne derhjemme :-)

Jeg vil føde hjemme næste gang! det var en overvejelse jeg havde allerede med min nr. 2, men da faren ikke var helt klar på tanken endte jeg med at vælge at føde på Glostrup sygehus hvor også den første er født. Min yngste var meget tæt på at blive født hjemme i bruseren, og kun en tom varmtvandsbeholder var årsagen til at han trods alt endte med at blive født på hospitalet 15 min. efter vi var ankommet. Jeg var IKKE klar over at jeg var så langt i fødslen :-)

Så overvejelsen var der da igen efter hans fødsel og da jeg ifm. en graviditet i januar så fandt ud af at Glostrup fødeafdeling er lukket, blev jeg helt sikker og en snak med manden min afgjorde sagen da han nu også er klar til en hjemmefødsel.

Jeg aborterede desværre, så nu står jeg ikke lige for at føde, men vi regner med at gå i gang med projekt nr. 3 sidst på året og så er vi i hvert fald afklaret omkring fødslen :-)

Mia mor til Max (260406) og Martin (131007)

Log ind for at besvare indlægget |

nillenuller

13. marts 2010 - 10:10

Fødte hjemme sidst og vil helt klart gøre det igen :-)

Jeg fødte min søn hjemme, da han kom til verden for 2 år siden. Forinden havde jeg født min datter, som nu er 5 år, på Hvidovre hospital. Hende fødte jeg i modtagelsen og det er ikke det mest behagelige sted at føde ;-)

Da min mand er hollænder, hvor en tredjedel af alle gravide føder hjemme, var der ikke meget overtalelse der. Jeg fornemme på mange gravide, at en af de ting, der afholder dem fra at føde hjemme er, at deres mænd er skeptiske. Det problem havde jeg så ikke. Faktisk ville min mand gerne have haft, at jeg fødte hjemme første gang, men det var jeg ikke parat til.

Vi havde valgt, at vores søn skulle fødes i sengen og ærlig talt, så var min største bekymring, hvor meget det ville svine ;-) Så vores seng var helt pakket ind i plastik. Det kan jeg så hilse og sige, det er ikke nødvendigt. På trods af, at vandet gik lige inden han kom til verden, så svinede det ikke mere end, at et par gamle håndklæder kunne klare det. Vi havde fundet en gammel dyne frem, som jeg lå på og den skulle selvfølgelig vaskes, men ellers blev de gamle håndklæder bare smidt ud og det var det.

Det var fantastisk denne gang at have en jordemoder helt for sig selv. Det var tydeligt på mine veer, at hendes blotte tilstedeværelse hjalp mig. Før hun kom, havde jeg ve-strom, men så snart hun kom ind i soveværelset kom der ro på. Med sammenlægningerne af fødegangene på Glostrup og Herlev og de deraf følgende forværrede forhold for de fødende, så glæder jeg mig derfor endnu mere over, at jeg skal føde hjemme.

Selvfølgelig tænker jeg over, at noget kan gå galt, men det kan det jo også på sygehuset - der er det bare nogle andre ting, der kan gå galt. Desuden er jordemoderen til en hjemmefødsel mere opmærksom og reagerer hurtigere, hvis der er noget, der ikke går som det skal og så bliver man overført til sygehuset. Langt de fleste af disse overførsler foregår stille og roligt og ganske udramatisk. På mange sygehuset pt. er rengøringsstandarden så ringe, at man skal være ved godt helbred for at være indlagt - og en nyfødt er mere usat end vi andre er. F.eks. fik min store pige stafylokokker i navlen, da vi var indlagt i dagene efter fødslen.

En af de største fordele er dog, at man slipper for en køretur i bil med veer ;-)

Knus Tanja (Freja Johanna 24.02.05, Luka Illja 13.12.07 og baby forventet ankomst 24.03.2010) 

Log ind for at besvare indlægget |

rikkechristina

13. marts 2010 - 22:07

Også fan af hjemmefødsel

Hej

Jeg fødte også hjemme, da vi fik vores datter for nu 10 måneder siden. Hun er vores første barn, så jeg har ikke prøvet at føde på hospital og har jo derfor intet sammenligningsgrundlag. Men jeg kan i hvert fald anbefale at føde hjemme - det var god en oplevelse! Vi er så også heldige (synes jeg), at min kærestes storesøster er hjemmefødselsjordemoder, så det var hende, vi fødte med.

Vi havde et fødekar i stuen, som vores datter blev født i. Min kæreste tog imod hende, da hovedet var kommet ud. Hans lillesøster var fødselshjælper og tog billeder af det hele. Vi havde dækket gulvet under karret til med en voksdug og nogle gamle håndklæder. Og så havde vi dækket sofaen til med plastik og et par billige lagener fra Ikea - som bare røg ud bagefter. Og jeg blev også overrasket over, at det ikke svinede mere.

Noget af det, jeg synes, var rigtig rart ved at føde hjemme, var den følelse af medbestemmelse, jeg havde. Vi var kun fire mennesker hele vejen igennem. Vi kendte alle hinanden og havde talt om den forestående fødsel mange gange, og jeg vidste, at der var stor respekt for de ønsker, jeg havde. Og så kan jeg her bagefter slet ikke forestille mig, at jeg skulle have været ude og køre med veer for at komme til sygehuset - det var rart at slippe for :o)

Det "værste" ved at føde hjemme var faktisk for mig, den skepsis jeg mødte næsten alle vegne. Jeg havde en oplevelse af, at folk i almindelighed havde meget svært ved at respektere mit ønske. Og jeg fik mange historier med på vejen om, hvor ondt det gør at føde, og hvor usikkert det er at føde hjemme (gerne fortalt af folk, der ingenting vidste om hjemmefødsler). Det gjorde mig både vred og ked af det, så til sidst begyndte jeg bare at svare, at jeg var tilknyttet Gentofte Hospital... men i hvert fald: Ingen tvivl om at jeg også skal føde hjemme næste gang :)

KH Rikke + Frida Josefine 6. maj '09

Log ind for at besvare indlægget |

nillenuller

14. marts 2010 - 9:19

Hej Rikke

Jeg er helt enig med dig i, at det værste er andre menneskers skepsis - "Hvordan tør du?". Og så alle de skrækkelige historier, der kan fortælle om deres egen fødsel, hvor, hvis de havde født hjemme, så var enten de selv, babyen eller begge døde. De overlevede kun, fordi de var på et hospital.

Det sætter selvfølgelig nogle tanker i gang, for alle gravide er jo bange for, at der skal gå noget galt. Men det de her mennesker ikke tænker på er, at man som hjemmefødende bliver holdt i en meget kortere snor end dem, der føder på hospitalet. Så i tilfælde af komplikationer bliver man hurtigt og udramatisk overført til hospitalet.

Jeg kan hilse og sige, at det hjælper lidt, når det er anden gang man føder hjemme. Man skal bare skynde sig at sige "og det gjorde jeg også sidste gang", så er det som om, at folk får lidt respekt og bliver nysgerrige. Så vil de hellere høre mere om, hvordan det var end fortælle alle deres skrækhistorier ;-)

Så det kan du glæde dig til - hvis I altså skal have flere børn ;-)))))

Knus Tanja (Freja Johanna 24.02.05, Luka Ilja 13.12.07 og baby cirka den 24.03.10)

Log ind for at besvare indlægget |

Bisling1

15. marts 2010 - 13:54

Har født hjemme 2 gange - FANTASTISK :)

Mine 2 yngste børn er født hjemme - og jeg ville aldrig vælge andet hvis vi skulle ha flere børn.

Vi har lejet fødekar begge gange, da jeg gerne ville føde i vand... det er så desværre ikke lykkedes nogle af gangene, men har været kanon gode fødsler begge gange.

Kan virkelig kun anbefales... det er så afslappende at føde på den måde... ville aldrig igen føde på et hospital, jeg er jo ikke syg.

De har hvad de skal bruge... min sidste født kom f.eks. ud og var faktisk blevet kvalt i navlestrengen på vej ud - hun gjorde jo præsis det samme, som de ville ha gjort på hospitalet - og han fik apgar score 10 efter 4 minutter.

Sara -

Log ind for at besvare indlægget |

Bisling1

15. marts 2010 - 13:56

Kan forøvrigt anbefale bogen "Den store bog om hjemmefødsel"

Sara

Log ind for at besvare indlægget |

kirstensj

16. marts 2010 - 8:24

Min første er født på sygehuset - helt udramatisk, men stressende. Min anden er født på fødeklinik (blev desværre lukket pga regeringsbeslutning for et par år siden). Det var hyggeligt og intimt, og jeg kunne slet, slet ikke forestille mig at skulle føde på sygehuset igen efter oplevelsen på fødeklinikken.

Så det var helt naturligt for mig her tredje gang at vælge hjemmefødsel, og da det gik op for min mand at vi som flergangsfødende ville blive sendt hjem indenfor 4 timer efter fødslen med lille bitte nyfødt bebs, så var han til at overtale.

Jeg må indrømme at mine største betænkeligheder ved sygehusfødsel gik på transporten til og fra ... og en angst for at det lige pludselig kom til at gå hurtigt, så jeg risikerede at føde i bilen (vi har ca 20-30 min til sygehuset alt efter trafikken). Jeg følte mig også stresset over at parkeringsforholdene er så elendige ved vores sygehus, at det også villekomme til at tage noget tid at komme af med bilen.

Mine betænkeligheder i forhold til hjemmefødsel gik på "hvor meget sviner det" + "så kan jeg jo ikke komme i vand". Men lidt forespørgsler på andre websites slog den første betænkelighed i jorden og da jeg så fandt ud af at man kunne købe et oppusteligt fødekar ... jamen så var der jo intet der kunne holde mig tilbage mere.

Jeg glæder mig til hjemmefødslen, og tror nok jeg har styr på det meste ... ellers må vi jo improvisere ... så nu kan baby bare komme ud.

Kirsten

Log ind for at besvare indlægget |

Kamprad.86

17. marts 2010 - 9:04

Jeg har også valgt at jeg gerne vil prøve at føde hjemme denne gang. Jeg har en søn på 2 1/2år som jeg fødte på holbæk sygehus. Dette var en utrolig dårlig oplevelse for mig, da jordmor og mig havde en utrolig dårlig kemi. Jeg havde lovet mig selv at jeg bare aldrig ville møde dette kvinde menneske engang til- og fik et chok da jeg så opdagede at hun var blevet min faste jordmor denne gang. Der gik det for alvor op for mig at jeg gerne ville lære den jordmor jeg skulle føde med rigtig godt at kende inden fødslen, og valgte derfor at føde hjemme (Efter at have overtalt min mand-hvilket var ret svært da han mente at det var noget hippie-pjat ;))) Begge jordmødre har været og besøge os rigtig mange gange, og vi kender dem efterhånden rigtig godt begge to.

Det sværeste for mig ved at have valgt at føde hjemme er også alle de negative svar vi har fået igen. Fx kan jeg på ingen måder tale med min far om dette (som jeg ellers snakker med alt om) Fordi han simpelhen hidser sig op, og snakker om død og ødelæggelser og hvor stort et slagterhus det desuden vil endeud med at blive. Så vi har valgt at det bare ikke er et emne der bliver talt så meget om. Jeg må indrømme at folks kommentarer i starten gjorde mig nervøs og fik mig til at overveje en ekstra gang, men at vi idag er 100% sikker på at det er det vi gerne vil og at vi glæder os rigtig meget. Jeg er desuden fornylig startet i en hjemmefødsels-gruppe (igennem min JM) hvor vi er 9 kvinder der mødes hver 14 dag sammen med vores jordmor, som alle har valgt at føde hjemme. Det er utrolig dejligt at have så mange andre at snakke med, som har taget samme valg som mig (og min mand).

Nikita termin 20/3.

Log ind for at besvare indlægget |

Kamprad.86

17. marts 2010 - 9:04

Jeg har også valgt at jeg gerne vil prøve at føde hjemme denne gang. Jeg har en søn på 2 1/2år som jeg fødte på holbæk sygehus. Dette var en utrolig dårlig oplevelse for mig, da jordmor og mig havde en utrolig dårlig kemi. Jeg havde lovet mig selv at jeg bare aldrig ville møde dette kvinde menneske engang til- og fik et chok da jeg så opdagede at hun var blevet min faste jordmor denne gang. Der gik det for alvor op for mig at jeg gerne ville lære den jordmor jeg skulle føde med rigtig godt at kende inden fødslen, og valgte derfor at føde hjemme (Efter at have overtalt min mand-hvilket var ret svært da han mente at det var noget hippie-pjat ;))) Begge jordmødre har været og besøge os rigtig mange gange, og vi kender dem efterhånden rigtig godt begge to.

Det sværeste for mig ved at have valgt at føde hjemme er også alle de negative svar vi har fået igen. Fx kan jeg på ingen måder tale med min far om dette (som jeg ellers snakker med alt om) Fordi han simpelhen hidser sig op, og snakker om død og ødelæggelser og hvor stort et slagterhus det desuden vil endeud med at blive. Så vi har valgt at det bare ikke er et emne der bliver talt så meget om. Jeg må indrømme at folks kommentarer i starten gjorde mig nervøs og fik mig til at overveje en ekstra gang, men at vi idag er 100% sikker på at det er det vi gerne vil og at vi glæder os rigtig meget. Jeg er desuden fornylig startet i en hjemmefødsels-gruppe (igennem min JM) hvor vi er 9 kvinder der mødes hver 14 dag sammen med vores jordmor, som alle har valgt at føde hjemme. Det er utrolig dejligt at have så mange andre at snakke med, som har taget samme valg som mig (og min mand).

Nikita termin 20/3.

Log ind for at besvare indlægget |

ditte7

17. marts 2010 - 10:18

2 gode oplevelser

Hej,

Jeg har født begge mine drenge hjemme, og det var to gode oplevelser, hvor jeg var glad for at være hjemme. Første gang fordi det trak noget ud, uden dog at være kritisk. Her var det rart at kunne tage det stille og roligt i vores eget tempo, uden vedrop og andre unødige indgreb. Anden gang gik det meget hurtigere og pga en usædvanlig sløv jordemoder (som havde set mig på sygehuset om morgenen og havde en ide om at jeg ikke var i fødsel) gik vandet mens hun stadig stod ude på p-pladsen og jeg fødte 15 minutter efter hun kom ind af døren – og det kun ved at gispe og holde igen som en gal! Igen bare rart at være hjemme og ikke have aset op på sygehuset for at føde kort efter – eller på vejen! Begge gange var det bedste ved at være hjemme det at være herre i eget hus; at det ikke var mig og min mand der var gæster men jordemoderen; at det var os der vidste hvor tingene var og hvor skabet skulle stå. Og så at man bare kan putte sig i sin egen seng med sine egne hjemmebagte boller (eller whatever) bagefter, dét er fantastisk. Men her ved jeg da at andre netop har nydt at være gæst på patienthotellet med konstant nærværende sygeplejersker og cafeteria. Det ville bare ikke være lykken for os.

Især første gang blev jeg også tvunget til at tænke fødslen mere igennem og jeg tror de praktiske forberedelser der er ved hjemmefødsel også er med til at forberede en mentalt på det der skal ske. I hvert fald to dejlige oplevelser, trods en rigtig træls jordemoder anden gang – godt hun kun var med 15 min af fødslen! 

Første gang oplevede jeg en del irriterende kommentarer og i obligatoriske skrækhistorier (som jeg dog tror alle gravide af uransagelige årsager har måttet lægge øre til!) men primært var folk omkring os nogenlunde positive a la "hvor er du modig" (hvad der så skulle være at være bange for...). Men anden gang havde man jo ligesom "bevist" at det kunne lade sig gøre, så der var alle mere afslappede omkring det. 

Jeg kan under alle omstændigheder kun anbefale at føde hjemme – hvis begge føler sig trygge ved det, vel at mærke. Tror for mændene det handler om at høre nogle beroligende facts og om muligt tale med nogle der selv har prøvet det – det var det der overbeviste min mand.

Ditte, Samuel 02.04.05 og Isak 06.04.08.

 

Log ind for at besvare indlægget |

Slyngemoren

20. marts 2010 - 17:42

Jeg vil også gerne føde hjemme når det kommer til det. Min datter er født på hosp og jeg synes det var en stressende oplevelse. Jeg vil gerne føde hjemme grundet trygheden i den hjemlige atmosfære. Jeg er overbevist om at tryghed er alfa og omega ifht. den gode fødsel :) Så jeg håber det kan lade sig gøre næste gang jeg skal føde :)

Log ind for at besvare indlægget |

Indsend svar

Du skal være logget ind for at kommentere.
Klik her for at logge ind eller oprette en ny konto.


Mødregrupper
Debat
Blog
Køb/salg

10 seneste indlæg i mødregrupperne

Tid:Emne:Mødregruppe:
07:57Hej igenJuni 2012
07:09Selvfølgelig har store doser bivirkninger, men...Marts 2012
00:43Men jeg tror ikke, at jeg kanJuni 2012
00:01Hey anna: Du skal joine minJuni 2012
22:22Puha - højgravid med 4-årig spilopmager.Marts 2012
22:11Hej Cleoh, Tusind tak fordiJuni 2012
21:29Hej igen Cleoh. Jeg forstårJuni 2012
20:44Mødre på FynNovember 2011
19:41Hej. Jeg er også uendeligFebruar 2012
19:25Jern-mangel?Februar 2012
Se seneste 100 mødregruppe-indlæg

Seneste fra brevkassen

Mor væk i en uge - tager barnet skade?
Sundhedsplejerske Hej CharlotteJeg går i øjeblikket med en stor bekymring, da jeg om små...
Gravid uden min mands accept
Sundhedsplejerske Hej CharlotteJeg er lykkeligt gift og har 3 børn, og jeg har hele tide...
Vores datters sociale problemer er blevet for meget for familien
Familierådgiver Hej GitteJeg har en datter på snart 8 år, som vi har en hel del proble...



Pift din profil op!

Uanset om du er ny på Alt om Børn - eller været medlem længe, så er det aldrig for sent at pifte sin profil op!

Er du i tvivl om hvordan du tilmelder dig tidslinjen - så du kan følge dit barns udvikling måned for måned, eller generelt bare gerne vil lidt klogere på hvordan du navigerer rundt på sitet, så se vores videoer og få gode tips til hvordan!

Klik her for at se videoerne