Har fiskeolie en gavnlig virkning på børn med DAMP/ADHD?
"Jeg har hørt, at fiskeolie kan have en gavnlig virkning på børn med ADHD. Er det sandt?" Læs lægens svar her.
Spørgsmål:
Min søn på 8 år er pt. under udredning for ADHD, idet han gennem en årrække har udvist flere symptomer på dette. Dvs. han er altså ikke diagnosticeret endnu, lige nu venter vi på, at der skal sendes en henvisning til en børnepsykiater.
Skolepsykologen har i forbifarten nævnt Ritalin som en evt. behandlingsmulighed. Jeg har så læst en artikel om at fiskeolie kan have en gavnlig virkning på nogle børn med DAMP. Mit spørgsmål lyder i al sin enkelhed: er det et forsøg værd? I så fald hvilket præparat og hvor stor dosis?
Jeg er selv af den opfattelse, at fiskeolie er harmløst at prøve, og hvis det kunne have en gavnlig effekt på min søn, er det værd at forsøge inden ritalin måske kommer ind i billedet. Jeg er selv sygeplejerske og min mand arbejder på en døgninstitution hvor flere børn er i behandling med ritalin, så vi er ikke helt ubekendte på området.
På forhånd tak for svar.
Med venlig hilsen V.
Svar:
Kære V,
Du har en søn på 8 år som er i gang med et udredningsprogram da man mistænker, at han har ADHD (også kaldet DAMP). Du har læst en artikel om, at fiskeolie kan have en gavnlig effekt på netop denne lidelse og spørger, om det var værd at forsøge at behandle din dreng med fiskeolie inden du og din mand (formentligt i samråd med børne- ungdomspsykiateren) overvejer ritalin. Jeg kan ikke helt entydigt svare på dit spørgsmål, men forhåbentligt give dig og din mand stof til eftertanke:
Omega-3 og omega-6 fedtsyrer er helt essentielle i udviklingen af en normal hjerne. Disse fedtsyrer kan ikke produceres af kroppen selv, hvorfor mennesket må indtage dem gennem føden. Der foreligger anekdotiske rapporter om, at fedt-syre tilskud har hjulpet patienter med ADHD og patienter med dyslexi (ordblindhed) og dyspraxi (tumler-fumler-børn). Sidstnævnte er mere specifikke forstyrrelser i modsætning til ADHD, som er en gennemgribende udviklingsforstyrrelse.
Afstedkommet heraf, har A. J. Richardson publiceret en oversigtsartikel i det videnskabelige tidsskrift "Prostaglandins, Leukotrienes and Essential Fatty Acids" i 2004 om emnet. Artiklen beskriver 2 studier hvor en gruppe børn behandles med omega-6 fedtsyrer. Resultaterne viste meget begrænset effekt af behandlingen og studiernes udformning var ikke helt optimal.
For så vidt angår omega-3 fedtsyrer beskrives 2 studier: det ene studie viste, at behandlingen overhovedet ingen effekt havde overfor ADHD-symptomerne, mens forskerne i det andet forsøg fandt en beskeden effekt på ADHD-symptomerne ved behandling. Selvom effekten var beskeden mente man dog, at der var grund til yderligere forskning i emnet.
Fiskeolie anvendes jo hovedsageligt af patienter med for højt kolesteroltal, hjerte-kar-lidelser, gigt-sygdomme o.lign., men i betragtning af de ret sjældne bivirkninger (opstød, diarré og flatulens(=prutter)) kan du og din mand overveje, om det mon er værd at forsøge at give jeres søn lidt fiskeolie (fx. ½ g. dagligt). Hvis I vælger at forsøge, skal I købe fiskeolie som indeholder omega-3 fedtsyrer og evt. omega-6, selvom præparater med begge syrer, nok er mindre gængse på markedet. Husk at undersøge, om produktet er testet for tungmetaller. Jeg kan ikke anbefale et givent produkt fremfor et andet, men der er flere forskellige på markedet.
Med ønsket om held og lykke
Hans Mørch Jensen
Speciallæge i psykiatri.
Læs også...
Forældres rolle omkring børns kost
Mad med glæde
4 kommentarer
Hej,jeg har en søn på 8år, han har 3 søstre på 0,2og 7år. Han har ikke rigtig nogen venner som han kendder som han kan komme hjem el. hente hjem i løbet af ugen. han gåri privat skole som ligger langt fra hjem. han keder sig og mangler vennekreds. mit ? er hvordankanjeg skaffe el. hjælpe min søn medat få venner? jeg håber Hans M. Jørchsen kan hjælpe mig
venlig hilsen tamseela
Min søn er også 8, og går i skole i en anden kommune. Vi tager tit venner med hjem fra skole, eller om vendt. Nu er de jo så store at de selv kan ta bussen, hjem til hinanden. Det er vigtigt at han har nogle gode lege kammerater fra klassen, eller fra en af de andre klasser på skolen. Undersøg også om der skulle bo andre børn i nærheden. Har han evt. gået i børnehave, skulle der jo også gerne bo de børn fra børnehaven, omkring jer.
Alex
Hej
Spændende artikel. Vi har rigtigt gode erfaringer med EyeQ til min dreng med sanseintegrationsproblemer. Vores erfaringer kan læses på www.sanseintegration.blogspot.com.
Mette
Kommentér
Du skal være logget ind for at kommentere.
Klik her for at logge ind eller oprette en ny konto.

10 seneste indlæg i mødregrupperne
| Tid: | Emne: | Mødregruppe: |
|---|---|---|
| 16:11 | Så har jeg også født | Maj 2012 |
| 15:00 | God jordemorblog der blogger om alt i gravidi... | Oktober 2012 |
| 14:53 | God jordemorblog :-) | November 2012 |
| 14:49 | God jordemorblog:-) | December 2012 |
| 14:12 | rettelse | December 2012 |
| 14:08 | Jalousien brager derud af! | December 2012 |
| 13:58 | Tillykke til jer. :-) | Maj 2012 |
| 13:43 | Stort tillykke til jer alle | Maj 2012 |
| 12:08 | hvad var det du syntes at du kunde se? | Oktober 2012 |
| 11:13 | zoneterapi | Marts 2012 |
10 seneste indlæg i debatterne
| Dato: | Emne: | Skrevet i: |
|---|---|---|
| 18/5 | Jalousien brager derud af! | Graviditet |
| 18/5 | Åh, suk hvor jeg føler med | Ordet er frit |
| 18/5 | Afhentningshelvede! Til jer der har mere end ... | Ordet er frit |
| 18/5 | Igor, mor_81 og i andre - TILLYKKE | Graviditet |
| 18/5 | Hejsa. Holder du øje med, | Snart gravid |
| 18/5 | Ja, som Trine skriver, har | Børn 0-1 år |
| 18/5 | Først hvor ofte pumper | Børn 0-1 år |
| 18/5 | Mon der snart sker noget? | Snart gravid |
| 17/5 | ;) | Graviditet |
| 17/5 | må jeg gå i saunagus? | Gravid og ung |
10 seneste blogindlæg
| Dato: | Titel: | Kommentarer: |
|---|---|---|
| 18/5 | Nu bliver jeg sgu snart vred! | 0 |
| 18/5 | Ved jeg ikke er alene, men hold da k... hvor ... | 1 |
| 17/5 | Forsinket morsdag.... | 4 |
| 17/5 | At blive enlig Far | 0 |
| 17/5 | Futuristic Solutions in the Industry | 0 |
| 16/5 | Lettelse | 5 |
| 16/5 | 2. dag... | 6 |
| 16/5 | Øv, jeg har glemt hvad jeg ville sige | 2 |
| 16/5 | Det er uhøfligt.... | 4 |
| 15/5 | Hverdag...- og status med pics | 4 |
10 seneste køb/salg annoncer
| Dato: | Titel: | Pris: |
|---|---|---|
| 18/5 | Drengetøj str. 68 billigt til salg :) | 200 kr. |
| 10/5 | profylac | 0 kr. |
| 29/4 | Brio Primo Autostol inkl. ISOfix base | 800 kr. |
| 26/4 | Second hand Spar op til 75% på mærker | 0 kr. |
| 26/4 | Samlet pakke tøj 350 kr. | 350 kr. |
| 22/4 | Tremmeseng | 600 kr. |
| 10/4 | halvhøj seng | 1.000 kr. |
| 10/4 | 3 hjulet voksecykel. | 600 kr. |
| 10/4 | Tremmeseng. | 300 kr. |
| 4/4 | Fastvikle sælges | 800 kr. |

Seneste fra brevkassen

Jordemoder Hej HelleJeg er 14+2 og bukkede mig i går meget sammen over et lø...

Familierådgiver Hejsa Gitte.Jeg har en skøn søn på 3½. Han har faktisk altid været en ...

Sundhedsplejerske Kære CharlotteVores 4-årige søn har i snart en måned haft problem...
Genveje
Kosttilskud til baby og barn Beregn din termin Gravid: "Må jeg?" Førstehjælp for børn Amning Når barnet er sygt Søvn Alt om Børn fra A-Z Motorisk udvikling Stamceller Hvilken uge er du i? Fødsel Kost under graviditeten Legekammerater Sex efter fødslen Fertilitetsbehandling Motion med mave på Babymos Kræsne børn Trodsalder Modermælkserstatning Babypleje Søskendejalousi Pleje til parforholdet Graviditet
Pift din profil op!
Uanset om du er ny på Alt om Børn - eller været medlem længe, så er det aldrig for sent at pifte sin profil op!
Er du i tvivl om hvordan du tilmelder dig tidslinjen - så du kan følge dit barns udvikling måned for måned, eller generelt bare gerne vil blive lidt klogere på hvordan du navigerer rundt på sitet, så se vores videoer og få gode tips til hvordan!












ulrik567
27/04/10 - 10:53
Meget Brugbar artikel