Fastsiddende moderkage og hinderester

Hvis hele moderkagen ikke kommer ud under fødslen, kan det give komplikationer. Får du mavesmerter eller måske feber efter fødslen, kan det derfor betyde, at der findes rester i livmoderen, der skal fjernes.

Hvad er det der sker?

Når barnet er født, følger moderkagen med. Den undersøges og beskrives af jordemoderen for at sikre, at den er hel, og at der ikke er efterladt hinderester eller dele af moderkagen oppe i livmoderen.

Er der efterladt større stykker af moderkagen, kan livmoderen have svært ved at trække sig sammen, og da det er den mekanisme, der sikrer, at blødningen aftager efter fødslen, kan resultatet være rigelig blødning.

Har man mistanke om, at der er rester af moderkage i livmoderen, må kvinden bedøves, og det efterladte væv fjernes.

Mindre vævsstykker eller hinderester behøver ikke at give problemer umiddelbart, men senere kan der blive problemer med infektion, hvis der er efterladt væv i livmoderen efter en fødsel.

Kvinder, der får mavesmerter og eventuelt feber kort efter fødsel, bliver derfor undersøgt for at udelukke, at der er væv tilbage i livmoderhulen. Behandlingen vil være en udskrabning og eventuelt antibiotika. Mange steder anvendes kombinationen Pivampicillin og Metronidazol.

Fastsiddende moderkage

Ved cirka to til tre procent af fødsler i Danmark er der fastsiddende moderkage, den kommer helt enkelt ikke ud af sig selv. Det er opfattelsen hos de fleste fødselslæger, at hvis moderkagen ikke er kommet en time efter barnets fødsel, skal man gribe ind og fjerne den.

Har man god tid, kan man sprøjte saltvand eller livmodersammentrækkende midler som oxytocin ind i navlestrengen. Man har også forsøgt akupunktur, men ingen af disse metoder er endnu veldokumenterede.

I ganske få tilfælde medfører den fastsiddende moderkage betydelig blødning, og i så fald må der handles her og nu.

Behandling

Ved fjernelse af moderkagen fører lægen sin hånd ind i livmoderen, og moderkagen fjernes uden brug af instrumenter. Dette kræver hos de fleste fuld bedøvelse, selvom nogle kan klare det med lattergas.

Har kvinden i forvejen fået en epiduralbedøvelse, kan man bruge den som smertelindring.

I de sjældne tilfælde, hvor livmoderen har problemer med at trække sig sammen efter at moderkagen er fjernet, kræver tilstanden intensiv behandling. Dette skyldes, at der kan være vedvarende, livstruende blødning. Lægen vil først bruge de former for medicin (Syntocinon, Cytotec og eventuelt Prostinfenem), der kan få livmoderen til at trække sig sammen. Nogle gange er dette imidlertid ikke tilstrækkeligt, og man må udstoppe livmoderen med servietter eller balloner i mindst et døgn.

Skader bedøvelsen min kontakt til den nyfødte?

Det er klart, at bedøvelse af moderen netop efter fødslen betyder et afbræk i hendes kontakt med barnet, men der er ikke videnskabeligt belæg for, at det har givet blivende problemer og slet ikke, hvis faderen i mellemtiden kan tage sig af den nyfødte.

4
Din bedømmelse: Ingen Gennemsnit: 4 (3 stemmer)

Læs også...
Epiduralbedøvelse
Smertelindring under fødslen
Hvem skal med til fødslen
Klip i mellemkødet ved fødslen (epistomi)
Fødsel med sugekop
Pudendus-blokade under fødslen
Fødsel ved kejsersnit
Sandheder om fødslen


Del med andre

Facebook Twitter Twitter


0 kommentarer

Kommentér

Du skal være logget ind for at kommentere.
Klik her for at logge ind eller oprette en ny konto.


Mødregrupper
Debat
Blog
Køb/salg

10 seneste indlæg i mødregrupperne

Tid:Emne:Mødregruppe:
16:11Så har jeg også fødtMaj 2012
15:00God jordemorblog der blogger om alt i gravidi...Oktober 2012
14:53God jordemorblog :-)November 2012
14:49God jordemorblog:-)December 2012
14:12rettelseDecember 2012
14:08Jalousien brager derud af!December 2012
13:58Tillykke til jer. :-)  Maj 2012
13:43Stort tillykke til jer alleMaj 2012
12:08hvad var det du syntes at du kunde se?Oktober 2012
11:13zoneterapiMarts 2012
Se seneste 100 mødregruppe-indlæg

10 seneste indlæg i debatterne

Tid:Emne:Skrevet i:
14:18Jalousien brager derud af!Graviditet
13:24Åh, suk hvor jeg føler medOrdet er frit
10:25Afhentningshelvede! Til jer der har mere end ...Ordet er frit
09:33Igor, mor_81 og i andre - TILLYKKEGraviditet
09:24Hejsa. Holder du øje med,Snart gravid
08:40Ja, som Trine skriver, harBørn 0-1 år
07:39Først hvor ofte pumperBørn 0-1 år
03:07Mon der snart sker noget?Snart gravid
18:01;)Graviditet
16:46må jeg gå i saunagus?Gravid og ung
Se seneste 100 debatindlæg

Seneste fra brevkassen

Kan man skade et foster ved at bøje sig meget sammen?
Jordemoder Hej HelleJeg er 14+2 og bukkede mig i går meget sammen over et lø...
Konflikt med 3-årig
Familierådgiver Hejsa Gitte.Jeg har en skøn søn på 3½. Han har faktisk altid været en ...
4-årig kan ikke holde på afføringen
Sundhedsplejerske Kære CharlotteVores 4-årige søn har i snart en måned haft problem...



Pift din profil op!

Uanset om du er ny på Alt om Børn - eller været medlem længe, så er det aldrig for sent at pifte sin profil op!

Er du i tvivl om hvordan du tilmelder dig tidslinjen - så du kan følge dit barns udvikling måned for måned, eller generelt bare gerne vil blive lidt klogere på hvordan du navigerer rundt på sitet, så se vores videoer og få gode tips til hvordan!

Klik her for at se videoerne