Beregn din ægløsning med temperaturmetoden

Det er ikke altid nemt at blive gravid - men måling af din temperatur kan være en hjælpende hånd.
Læs også...
Få vores nyhedsbrev:
Få seneste nyt om fertilitet samt vigtige artikler og debatindlæg, der handler om livet som 'Snart gravid'.
Mål din temperatur
Man kan bruge forskellige metoder, hvis man vil forsøge at blive gravid. Den nemmeste metode er kalendermetoden. En anden og lidt mere besværlig og tidsrøvende metode til bestemmelse af ægløsningstidspunktet er temperatur- metoden, som tidligere blev brugt en del ved udredning og behandling af barnløshed. Nu betragtes den mere som tidsfordriv, da der findes andre og mere sikre metoder til bestemmelse af ægløsningstidspunktet - ultralydsskanning for eksempel. Du kan også prøve den interaktive ægløsnings-beregner lige her på Alt om Børn.
Men hvis du er nysgerrig, kan du klare din beregning hjemme ved sengen og få at vide, hvornår der har været ægløsning - nemlig dagen før. Så er det selvfølgelig lidt sent at stå på. Men bedre sent end aldrig. Chancen for at blive gravid holder sig formentlig hos nogle kvinder i op til tre dage efter ægløsningen.
Metoden går ud på, at du fastslår tidspunktet for ægløsningen ved, at du tager din temperatur hver morgen. Sagen er nemlig den, at temperaturen stiger nogle streger - op til en halv grad - i løbet af døgnet efter ægløsning. Ved på den måde at bestemme tidspunktet for ægløsning ved du, hvornår chancen for befrugtning var størst.
Mål dig frem til din ægløsning
Den såkaldte basaltemperatur måles hver morgen, straks du vågner, og før du står ud af sengen efter mindst fem timers uafbrudt hvile. Det er vigtigt, at temperaturen måles korrekt og med samme termometer hver dag. Så vidt muligt skal temperaturen måles nogenlunde på samme tid hver dag.
På din første rigtige menstruationsdag skal du skrive temperaturen ned eller - meget bedre for oversigten - så laver du hver måned et diagram, der rummer det antal dage, din cyklus varer. Her skriver du din basaltemperatur ind hver morgen. Den svinger lidt fra dag til dag, men når temperaturen er steget omkring fem streger og holder sig oppe, er ægløsning indtruffet.
Den nemmeste måde at vurdere temperaturkurven på er ved den såkaldte tre over seks regel. Så snart der er registreret tre på hinanden følgende temperaturer, der alle er over gennemsnittet af de sidste seks forudgående dages temperatur, kan man regne med, at ægløsningen er indtrådt. Fra tredjedagen efter ægløsningen vil ægget sandsynligvis ikke længere kunne befrugtes.
Når menstruationen kommer, falder temperaturen igen til samme niveau som i begyndelsen af sidste periode. Med mindre selvfølgelig, at din menstruation udebliver og temperaturen fortsat ligger højt - så er du formentlig gravid!
Tilbage til 'Snart gravid'
0 kommentarer

10 seneste indlæg i mødregrupperne
Tid: | Emne: | Mødregruppe: |
---|---|---|
09:48 | Der er 5% rabat på | Februar 2008 |
09:41 | Alt Om Børn | Gummistøvler hvornår? | April 2006 |
08:38 | Alt Om Børn | Gummistøvler hvornår? | April 2006 |
07:11 | Alt Om Børn | Gummistøvler hvornår? | April 2006 |
00:39 | Alt Om Børn | Gummistøvler hvornår? | April 2006 |
00:11 | Alt Om Børn | Gummistøvler hvornår? | April 2006 |
18:53 | Alt Om Børn | hvor køber i?? | Januar 2004 |
15:39 | Her er Linket | Januar 2004 |
15:37 | De bedste rabatkoder til baby butikker | Januar 2004 |
15:35 | Jeg har fundet rabatkoder til nogle gode butikker | Februar 2008 |
10 seneste indlæg i debatterne
Dato: | Emne: | Skrevet i: |
---|---|---|
23/4 | Lidt tid siden. | Graviditet |
18/4 | Andre gravide grænsependler/grænsegænger (Tys... | Ordet er frit |
12/4 | Klar til børn, når kæresten ikke er | Ordet er frit |
11/4 | Lysterapilamper | Ordet er frit |
24/3 | Analogt udr | Ordet er frit |
22/3 | Til dig der har været i fertilitetsbehandling! | Ordet er frit |
19/3 | Smerter i graviditeten | Graviditet |
14/3 | Tag kontakt til den danske importør | Ordet er frit |
13/3 | Babyalarmer - Hvad går man efter? | Livet med børn |
3/3 | Hej mia Jeg ved det er nogle | Livet med børn |
10 seneste blogindlæg
Se seneste 100 blogindlæg10 seneste køb/salg annoncer
Dato: | Titel: | Pris: |
---|---|---|
23/7 | Leander-seng | 3.500 kr. |
23/7 | Silvercross barnevogn | 4.000 kr. |
17/7 | Barnevognspuder | 199 kr. |
13/4 | Salg af nye Kennedy Sko til lagerpriser | 175 kr. |
2/8 | LÆKKER BODYPILLOW PÅ UDSALG!! | 399 kr. |
2/6 | drenge cykel | 250 kr. |
2/6 | trammeseng | 100 kr. |
24/5 | Hjemmelavet personlige bamser | 250 kr. |
4/5 | Sød vugge i træ | 100 kr. |
4/5 | God barnevogn sælges nu | 900 kr. |

Seneste fra brevkassen

Familierådgiver Hej GitteDette er måske et lidt usædvanligt spørgsmål, men&nbs...

Familierådgiver Jeg er en ung kvinde på 26 år, som er blevet gravid med min ekskæreste...

Sundhedsplejerske HejJeg skriver, fordi jeg her til aften, da jeg var gået i seng, gik i...
Du skal være logget ind for at kommentere.
Klik her for at logge ind eller oprette en ny konto.