10 gode råd om tandbørstning
Nogle børn bryder sig ikke om at få børstet tænder. Er du forælder til et barn, der helst vil springe tandbørstningen over, kan du have glæde af at læse vores 10 råd om tandbørstning
1. Køb nogle nye tandbørster sammen med dit barn - en til dit barn og en til dig (til at børste dit barns tænder med). Køb eventuelt en sjov tandbørste med tandkrus med en frø eller andet sjovt på.
2. Børst tænderne i et helt andet rum end I plejer, for eksempel i køkkenet.
3. Giv barnet tandbørsten og sidde med og selv børste tænderne, også gerne på tidspunkter hvor der ikke er tandbørstning med mor på programmet. Vil barnet det, får det fornemmelsen i munden, som det selv kan styre.
4. Hav en dukke/bamse, som I også børster tænder på. Lad evt. din søn børste tænderne på dig, hvis du skal børste på ham.
5. Forhandl dig frem til nogle løsninger som er acceptable og gangbare på både kort og lang sigt. Tandpasta er fint, hvis det kan motivere barnet til tandbørstning. Dit barn vil formentlig spise det, og det er derfor, at man kun anbefaler, hvad der kan ligge på en halv lillefingernegl.
6. Accepter, hvis det ikke bliver super duper lige de første dage, og trap så stille og roligt op i takt med, at dit barn begynder at synes, at det er sjovt og ok. Hvis ikke I når hele munden igennem (som man bør) ved hver tandbørstning, så fokusér på forskellige områder hver gang, så I kommer hele vejen rundt i munden og ikke altid børster på de samme tre tænder.
7. Prøv at stoppe et halvt sekund, før barnet ikke vil mere og så langsomt udvide tiden, til barnet får børstet alle tænder i munden ved hver tandbørstning.
8. Stop alle overgreb - som for eksempel at stoppe fingeren i munden på barnet - og brug motivation frem for magt, det kommer man meget længere med.
9. Elektriske tandbørster elsker nogle unger og andre hader dem, men det kan være et forsøg værd.
10. Trætte og især overtrætte børn er meget lidt samarbejds- og forhandlingsvillige. Læg eventuelt tandbørstningen ind i programmet på et tidspunkt, hvor dit barn ikke er alt for træt, det kan fremme hele processen.
Af Anne Brødsgaard, Sundhedsplejerske
Læs også...
Tandbørstningens ABC
Den første tand
Tandskader - Hvad gør vi?
1 kommentar
Kommentér
Du skal være logget ind for at kommentere.
Klik her for at logge ind eller oprette en ny konto.

10 seneste indlæg i mødregrupperne
| Tid: | Emne: | Mødregruppe: |
|---|---|---|
| 15:00 | God jordemorblog der blogger om alt i gravidi... | Oktober 2012 |
| 14:53 | God jordemorblog :-) | November 2012 |
| 14:49 | God jordemorblog:-) | December 2012 |
| 14:12 | rettelse | December 2012 |
| 14:08 | Jalousien brager derud af! | December 2012 |
| 13:58 | Tillykke til jer. :-) | Maj 2012 |
| 13:43 | Stort tillykke til jer alle | Maj 2012 |
| 12:08 | hvad var det du syntes at du kunde se? | Oktober 2012 |
| 11:13 | zoneterapi | Marts 2012 |
| 11:11 | Så blev det endelig vores tur | Maj 2012 |
10 seneste indlæg i debatterne
| Tid: | Emne: | Skrevet i: |
|---|---|---|
| 14:18 | Jalousien brager derud af! | Graviditet |
| 13:24 | Åh, suk hvor jeg føler med | Ordet er frit |
| 10:25 | Afhentningshelvede! Til jer der har mere end ... | Ordet er frit |
| 09:33 | Igor, mor_81 og i andre - TILLYKKE | Graviditet |
| 09:24 | Hejsa. Holder du øje med, | Snart gravid |
| 08:40 | Ja, som Trine skriver, har | Børn 0-1 år |
| 07:39 | Først hvor ofte pumper | Børn 0-1 år |
| 03:07 | Mon der snart sker noget? | Snart gravid |
| 18:01 | ;) | Graviditet |
| 16:46 | må jeg gå i saunagus? | Gravid og ung |
10 seneste blogindlæg
| Dato: | Titel: | Kommentarer: |
|---|---|---|
| 18/5 | Nu bliver jeg sgu snart vred! | 0 |
| 18/5 | Ved jeg ikke er alene, men hold da k... hvor ... | 1 |
| 17/5 | Forsinket morsdag.... | 4 |
| 17/5 | At blive enlig Far | 0 |
| 17/5 | Futuristic Solutions in the Industry | 0 |
| 16/5 | Lettelse | 5 |
| 16/5 | 2. dag... | 6 |
| 16/5 | Øv, jeg har glemt hvad jeg ville sige | 2 |
| 16/5 | Det er uhøfligt.... | 4 |
| 15/5 | Hverdag...- og status med pics | 4 |
10 seneste køb/salg annoncer
| Dato: | Titel: | Pris: |
|---|---|---|
| 18/5 | Drengetøj str. 68 billigt til salg :) | 200 kr. |
| 10/5 | profylac | 0 kr. |
| 29/4 | Brio Primo Autostol inkl. ISOfix base | 800 kr. |
| 26/4 | Second hand Spar op til 75% på mærker | 0 kr. |
| 26/4 | Samlet pakke tøj 350 kr. | 350 kr. |
| 22/4 | Tremmeseng | 600 kr. |
| 10/4 | halvhøj seng | 1.000 kr. |
| 10/4 | 3 hjulet voksecykel. | 600 kr. |
| 10/4 | Tremmeseng. | 300 kr. |
| 4/4 | Fastvikle sælges | 800 kr. |

Seneste fra brevkassen

Jordemoder Hej HelleJeg er 14+2 og bukkede mig i går meget sammen over et lø...

Familierådgiver Hejsa Gitte.Jeg har en skøn søn på 3½. Han har faktisk altid været en ...

Sundhedsplejerske Kære CharlotteVores 4-årige søn har i snart en måned haft problem...
Genveje
Kosttilskud til baby og barn Beregn din termin Gravid: "Må jeg?" Førstehjælp for børn Amning Når barnet er sygt Søvn Alt om Børn fra A-Z Motorisk udvikling Stamceller Hvilken uge er du i? Fødsel Kost under graviditeten Legekammerater Sex efter fødslen Fertilitetsbehandling Motion med mave på Babymos Kræsne børn Trodsalder Modermælkserstatning Babypleje Søskendejalousi Pleje til parforholdet Graviditet
Pift din profil op!
Uanset om du er ny på Alt om Børn - eller været medlem længe, så er det aldrig for sent at pifte sin profil op!
Er du i tvivl om hvordan du tilmelder dig tidslinjen - så du kan følge dit barns udvikling måned for måned, eller generelt bare gerne vil blive lidt klogere på hvordan du navigerer rundt på sitet, så se vores videoer og få gode tips til hvordan!












070509
12/10/10 - 20:44
Vi havde store problemer med tandbørstning der tog ½ time hver gang, vi blev anbefalet af tandlægen at bruge TO TANDBØRSTER, en til at børste og en vores datter selv kan holde imens, fra første gang vi begyndte på det, har det næsten hver gang taget MAX 5min, oftest korter tid.
Håber det kan hjælpe andre