Hvordan får jeg mit barn til at forstå, at morgenen ikke starter kl. 4.45?

Spørgsmål

Kære Charlotte

Nu må vi simpelthen have noget hjælp! Er ved at falde om af træthed, så håber du kan give os nogle gode råd med på vejen.

Min søn på snart 2 år har altid været en god sover. Sov igennem, da han var 3 måneder, lægger sig til at sove med det samme uden problemer (med mindre han er overtræt), og har kun i korte perioder pga. sygdom eller andet vågnet om natten og/eller sovet i vores seng.

Sidste år på denne tid, begyndte han at vågne meget tidligt og der hjalp det at cutte lidt af middagsluren. I efteråret begyndte han så igen at vågne meget tidligt og var meget sulten, når han vågnede.

Så vi begyndte at give ham en omgang grød inden han skulle sove. Det har vi gjort længe, men vi syntes det var ved at blive en rigtig dårlig vane, da han ofte ikke ville, eller kan koncentrere sig om at spise sin aftensmad, og så bare spiste grød i stedet senere. (Vi spiser ved halv 6-6 tiden og han bliver puttet kl. 7)

Så vi er holdt op med at give ham grød og ville gerne lære ham, at hvis ikke han vil spise aftensmad, så er det bare ærgerligt. Men resultatet er at han vågner kl. 4.45 og VIL have mad. Også selvom han rent faktisk har spist fint til aftensmad.

Vi har besluttet, at morgenen ikke starter før kl. 6 og har virkelig prøvet at kæmpe kampen - både ved at lægge os ved siden af ham, putte ham igen, tage ham med ind i vores seng - alt andet end at stå op. Men intet hjælper. Han skriger, græder, kalder og vil op og have mad. Også selvom vi ligger lige ved siden af.

Hvis han får grød/havregryn lige inden han går i seng, sover han til kl. 6, så det virker som om, han bare er rigtig sulten - hvilket jeg i øvrigt sagtens kan sætte mig ind i, da jeg selv har et stofskifte, der betyder at jeg vågner skrupsulten om morgenen og SKAL have mad inden for ret kort tid. Så synes jo også, det er lidt synd for ham, hvis han bare er så sulten.

Det hjælper heller ikke at putte ham senere. Han er rigtig træt og klar til at sove, når han kommer i seng.

Så mit spørgsmål er:

Skal vi bare give ham det grød inden han skal sove og så glemme frygten for at få skabt en dårlig madvane. Eller skal vi virkelig kæmpe kampen om BÅDE kun at spise aftensmad og først stå op kl. 6 og i så fald hvordan?

Ville det evt. være en løsning at lægge fx en bolle og en banan i hans seng, som han selv kan tage, når han vågner?

Eller skal vi mon alternativt prøve at cutte lidt af hans middagslur igen?
Han sover 2½ time i vuggestuen og er rigtig træt og klar til at sove, og det virker jo heller ikke som om dette problem handler om, at han får for meget søvn, men om at han er sulten.

Eller er vi mon bare nødt til at acceptere, at han synes 4.45 er et fint tidspunkt at vågne på og så selv gå rundt som zombier indtil han ikke synes det længere? ;-)

Håber du har nogle gode svar

Hilsen den TRÆTTE mor

Svar

Kære trætte mor

Jeg synes, at du selv har løsningen på dit problem med at din søn er sulten og derfor vågner klokken 4:45: Lad ham få sin "sov-godt-grød"!

Tag ikke kampen op
Grød/havregryn er god og nærende mad at slutte dagen af med. Så fred være med, at det måske ikke er lige efter bogen. Sådan er det i nogle perioder og på et tidspunkt er din søn klar til at sove kun på sin aftensmad.
Når jeg læser beskrivelsen af ham, synes jeg ikke, at du skal tage kampen om aftensmaden med ham.

Bliv ved med at tilbyde ham det, og overvej hvorfor han ikke kan koncentrere sig om den. Er han for træt, eller sker der for meget omkring bordet? Ville han få mere interesse for aftensmaden, hvis han selv var med til at lave den?

Hold fast i godnatgrød
Drop at skære mere ned på middagsluren og drop "tag-selv-mad" i sengen.
Nyd at du har en søn med god appetit, der sover 11 timer på en gang grød!
Måske overgangen til sommertid også hjælper lidt til.

Held & lykke!

De bedste hilsner
Charlotte Munch
Sundhedsplejerske 

 


Del med andre

Facebook Twitter Twitter


Seneste fra brevkassen

Kan man skade et foster ved at bøje sig meget sammen?
Jordemoder Hej HelleJeg er 14+2 og bukkede mig i går meget sammen over et lø...
Konflikt med 3-årig
Familierådgiver Hejsa Gitte.Jeg har en skøn søn på 3½. Han har faktisk altid været en ...
4-årig kan ikke holde på afføringen
Sundhedsplejerske Kære CharlotteVores 4-årige søn har i snart en måned haft problem...

Seneste spørgsmål i ekspertdebatterne

  • Baby der ikke vil bæres
  • Sur mælk i brysterne efter løbetur??
  • MME - Nutramigen eller NAN Ha
  • Mørk navle
  • Forkølet baby på 4 uger

Mødregrupper
Debat
Blog
Køb/salg

10 seneste indlæg i mødregrupperne

Tid:Emne:Mødregruppe:
15:00God jordemorblog der blogger om alt i gravidi...Oktober 2012
14:53God jordemorblog :-)November 2012
14:49God jordemorblog:-)December 2012
14:12rettelseDecember 2012
14:08Jalousien brager derud af!December 2012
13:58Tillykke til jer. :-)  Maj 2012
13:43Stort tillykke til jer alleMaj 2012
12:08hvad var det du syntes at du kunde se?Oktober 2012
11:13zoneterapiMarts 2012
11:11Så blev det endelig vores turMaj 2012
Se seneste 100 mødregruppe-indlæg

10 seneste indlæg i debatterne

Tid:Emne:Skrevet i:
14:18Jalousien brager derud af!Graviditet
13:24Åh, suk hvor jeg føler medOrdet er frit
10:25Afhentningshelvede! Til jer der har mere end ...Ordet er frit
09:33Igor, mor_81 og i andre - TILLYKKEGraviditet
09:24Hejsa. Holder du øje med,Snart gravid
08:40Ja, som Trine skriver, harBørn 0-1 år
07:39Først hvor ofte pumperBørn 0-1 år
03:07Mon der snart sker noget?Snart gravid
18:01;)Graviditet
16:46må jeg gå i saunagus?Gravid og ung
Se seneste 100 debatindlæg

Børnevaccine renset for mistanke
Sundhed 380.000 børn har deltaget i en ny undersøgelse, der viser, at vaccinen mod stivkrampe, difteri, polio og meningitis ikke giver øget risiko for epilepsi.
Barnestol knækker af cyklen
Test Forbrugerrådet har netop testet markedets forskellige barnestole, og her fandt man en fatal fejl på især én cykelstol.
De bedste råd til en nybagt mor
Fødsel Kl. 4.26 i morges fik Sverige endnu en lille prinsesse. Det er kronprinsesse Victorias første barn, og hvis du kunne give hende dit bedste råd - hvad skulle det så være?
Må barnet græde sig selv i søvn?
Søvn Når barnet ikke vil sove, er der mange forældre, der lader barnet græde sig selv i søvn. Men virker "godnat og sov godt"-metoden? Eller har den konsekvenser for barnet?
Fødslen fra start til slut
Fødsel Skal du snart føde? Og er du nervøs for, hvad der skal ske? Vi tager dig igennem en normal fødsel fra start til slut.
Hvornår er barnet for lavt?
Højde Børn bliver tjekket for højde og drøjde, men hvad hvis de falder udenfor "normalen". Kan man gøre noget?
I tvivl om ammeteknikken?
Amning Ligger dit barn rigtigt? Får det ordentligt fat i brystet? Og hvilke ammestillinger er bedst for dig - og barnet?
Gode råd til sex efter fødslen
Sex Det kan tage sin tid og kræve en del arbejde at få energi og lyst tilbage efter en fødsel. Men det er ikke umuligt.
Din baby fra A-Z
Alt om baby Nyfødte, amning, babypleje, udvikling, motorik, mad og meget mere. Vi er eksperter i babyer, og du kan finde artikler om alt lige her.
8 gode råd til at skælde mindre ud
Opdragelse Det kan faktisk godt lade sig gøre at opdrage et barn uden skæld ud. Vi giver dig 8 gode råd til, hvordan du kan gøre det.
Sådan sikrer du børnene i bilen
Børn i bilen Det er utroligt vigtigt, at du spænder dine børn godt fast i bilen. Men skal det være med autostol, boxette eller liftnet? Og hvordan kan man se, om udstyret er godkendt?
Undgå forgiftninger hos børn
Børn Små børn udforsker verden gennem berøringer og ved at putte ting i munden. Og hvis uheldet skulle være ude, at barnet putter noget giftigt i munden, hvordan griber man så situationen an?
Sådan starter fødslen
Fødsel Hvordan mærkes det, når fødslen er ved at gå i gang? Hvad kan være tegn på komplikationer? Og hvornår skal man kontakte sygehuset?
Så meget må du tage på
Gravid og vægt Hvor meget skal du tage på i løbet af graviditeten? Hvordan skal vægten stige uge for uge? Kan man tage for meget på - eller for lidt?
50% rabat på børnetøj, ventetøj, udstyr og oplevelser
Din mening! Med Sweetdeal Family tilbyder Alt om Børn gravide og forældre 50% på alt muligt, der har med familielivet at gøre. Men gør vi det godt nok? Fortæl os din mening i et kort spørgeskema lige her
To genstande øger risikoen for abort
Graviditet Ny stor, dansk undersøgelse dokumenterer, at alkohol under graviditeten kan få store konsekvenser for både mor og barn.
Syv gode råd mod søskendejalousi
Fra lille til stor Er du gravid igen? Se, hvordan du kan hjælpe den store, når der kommer en lille ny.
Har du tænkt på smertelindring?
Fødsel Lattergas, epidural, saltvandspopler og varme håndklæder. Vi guider dig igennem de mange former for smertelindring, som du kan bruge under fødslen - og ser på virkning og bivirkning.
Hvornår kan man indføre putteritualer?
Sundhedsplejersken svarer: "Man kan godt begynde at indøve gode rytmer og vaner allerede fra dag 1., men...."
Se, hvornår du bør mærke liv
Jordemoderen svarer: "Du har helt ret i, at det er meget svært at sige, hvornår du skal mærke liv, og der er flere ting, der spiller ind."
12 tidlige tegn på graviditet
Er du gravid? Prøver du at blive gravid og er det for tidligt at teste? Se her, om du har nogle af de 12 tidlige tegn på, at testen muligvis er positiv.
Tøj og udstyr til nyfødte
Indkøbsliste Barnevogn, lift, vugge og puslepude er gode ting at have klar inden fødslen. Men hvad med tøj? Hvad skal man købe og i hvilken størrelse? Vi guider dig igennem de vigtigste indkøb at have klar, inden fødslen går i gang.
Hvordan klipper man negle på den lille?
Baby "Jeg ved, at man skal klippe sit barns negle lige over. Men hvordan undgår jeg, at de spidse kanter på neglene river ham?"
Når børn tisser i sengen
Sengevædning Hvorfor tisser nogle børn i sengen? Hvad kan man gøre for at hjælpe barnet? Og er det noget, som lægen kan hjælpe med?
Den sidste adventsgave går til...
Konkurrence Vi har nu fundet vinderen af den sidste adventsgave! Den heldige vinder af uglerne fra bObles er:
Sådan får du en sund og miljørigtig jul
Sund jul Vi guider dig til en sund og miljørigtig jul - helt uden at give slip på traditionerne!
Når barnet bider
Tumling Det er ikke rart, når den lille prinsesse render rundt og bider. Er barnet uopdragent, eller er det normalt for små børn?
Kan selv små børn godt være med i køkkenet?
Børn i køkkenet Det nysgerrige barn leger med i køkkenet, når aftensmaden skal forberedes - også selvom barnet kun er omkring et år. Læs her, hvordan du kan lade dit barn være med til madlavningen.
Vind ugens adventsgave
Konkurrence Denne uge kan du vinde økologisk babymad fra lovemade til en værdi af 300 kr.
Har du overvejet babysvømning?
Babysvømning Små børn er gode svømmere, og babysvømning kan være en fantastisk oplevelse for både dig og dit barn.
Så fandt vi den næste heldige vinder...
Konkurrence Se her, om du er den heldige vinder af sidste uges adventskonkurrence - og find ud af, hvad der gemmer sig i den hemmelige gave.
Test dig selv - ved du nok om ulykkesforsikringer?
Test Hvert år kommer 170.000 børn ud for en ulykke, men kun hvert femte barn er dækket af en ulykkesforsikring. Test din viden om ulykkesforsikringer her
Vind ugens adventsgave
Konkurrence Denne uge kan du vinde et års AOB PLUS-medlemskab + en hemmelig gave.
Ved du nok om ulykkesforsikringer?
Tema 170.000 børn kommer hvert år til skade, men kun hver femte er dækket af en forsikring. Er dit barn?
Få smukke jule- eller nytårsnegle på rabat
Sweetdeal ...med en fransk neglebehandling fra 'No Rush'. Så slipper du for at stresse over tørretid, overfladekrakelering og holdbarhed.
Har dit barn haft skoldkopper?
Skoldkopper Hvis ikke, så læs med her og find ud af, hvad du skal forberede dig på, hvis der pludselig dukker røde blærer op.
Den første adventsgave går til...
Vinderen Så har vi fundet den første heldige vinder af vores adventskonkurrence. Er det mon dig, der er den heldige?
Se, hvornår du skal gå til lægen
Børn og sygdom Hoste, forkølelse og feber? Er dit barn blevet syg og er du i tvivl, om du bør kontakte lægen, eller om du skal se det an et par dage? Læs her, hvad du skal være opmærksom på.
Gravide søges til DR dokumentar
Gravid DR Dokumentar søger medvirkende til en tv-serie fra fødegangen på Hvidovre Hospital. Er du gravid, og har du lyst, kan det måske blive dig!
Vind adventsgaver til dit barn
Konkurrence Vær med i vores julekonkurrence, hvor du kan vinde lækre adventsgaver... Er det mon dig, der vinder?
Derfor skal gravide have influenza-vaccinen!
Gravide "Jeg overvejer at få influenza-vaccinen for at beskytte mit barn de første par måneder efter fødslen, men vil det være et forkert grundlag at gøre det på?" Se lægens svar
Skal dit barn udstyres med chip?
DEBAT Nogle institutioner forsøger lige nu at indføre chiparmbånd til børnehavebørn. Hvad ville du sige til, at børnehaven udstyrede dit barn med chip?
Gør huden blød og vinterklar - på rabat!
Sweetdeal Få over 50% på lækre økologiske plejeprodukter fra det danske Elisabeth Gierus Skincare og få blød og vinterklar hud!
Er du en af de heldige?
konkurrence De heldige vindere af julekalenderkonkurrencen er fundet! Find ud af, om du er en af dem...
Er romantikken forsvundet?
Parforhold Sexolog og parterapeut Line Bassøe giver gode råd til, hvordan I får romantikken tilbage i parforholdet.
Får dine børn pakkekalender?
Pakkekalender December er lige om hjørnet, så pakkekalenderen skal snart være på plads. Er du klar? Og hvad ligger der i dine børns pakker?
14 svar om MFR-vaccinen
MFR På fire år er antallet af mæslinge-tilfælde steget med 276 procent. Læger frygter stort udbrud af mæslinger i Danmark. Få svar på de mest stillede spørgsmål om MFR-vaccinen lige her
"Gode råd om natteroderi søges!"
En mor spørger "Vores datter kommer ind hver nat og vil sove mellem os. Jeg sover rigtig dårligt med hende i sengen. Er der nogen af jer super mødre, som har et godt råd?"
Hvad er det bedste ved at være mor?
Ugens humørbombe Et vådt kys fra en glad baby? En tegning med masser af farver fra en stor pige? Hvad er det bedste ved at være mor?
Er du med i en mødregruppe?
Brugerne siger: "Man skal melde sig ind i en mødregruppe!! Min første mødregruppe har bare været SÅ god. Søde tøser, gode debatter, gode råd, konstruktiv kritik, alt i alt bare en super dejlig gruppe!!" Find din mødregruppe lige her
Test dig selv for fødselsdepression
Test Er du mor og trist? Har du svært ved at føle glæde ved dit lille barn? Test dig selv her og se, om du har tegn på en fødselsdepression.
Må dit barn blive passet af en ryger?
Din mening! Rygning er farligt. Ikke bare for rygerne selv, men også for dem, der bliver udsat for røgen i form af passiv rygning. Men må en dagplejer ryge i sit eget hjem? Hvad hvis det foregår udenfor? Ville du lade dit barn blive passet af en ryger?
Han spiser ikke aftensmad!
Kost "Min 5-årige gider ikke at spise aftensmad. Det interesserer ham vist ikke rigtigt, men hvordan får jeg andet end havregryn i ham? Han skal vel have noget kød i løbet af dagen?"
Find din ægløsning
Beregn: Hvornår har du ægløsning? Beregn det hurtigt og nemt med vores ægløsningsberegner.
Vinderen af lovemade konkurrencen er...
Konkurrence Konkurrencen er slut, og vinderen er fundet. Find ud af, om du er den heldige.
Spil huskespil med dit barn
Sjov og spil Prøv vores huskespil og se, om du er hurtigere end dit barn. Eller om du kan slå de hurtigste tider.
Skøre måder at få gang i fødslen på!!
Fødsel Gravide foretager sig en række skøre ting, for at sætte fødslen i gang. Se med her!
"Hvordan føles graviditet uden for livmoderen?"
Debat "Er i 5. uge, og har store smerter nogle gange i løbet af dagen. Er der andre, der har prøvet det? Kan det være en graviditet uden for livmoderen?"
Mavebilleder - er du større eller mindre?
Gravid Maver vokser forskelligt - og i ryk! Se her, hvordan de fine maver ser ud helt fra begyndelsen og frem til det lille pus er kommet ud!
Hvor højt bliver dit barn?
Udvikling Ved hjælp af en simpel beregning, kan du få at vide, hvor højt dit barn bliver.
Mangler du underholdning til børnene?
Tilbud Få de nyeste film med Byggemand Bob, Thomas Tog og Rorri Racerbil for kun 199 kr. Det er halv pris!
Når mor og far taler hvert sit sprog
Sprog Se, hvordan du griber det an, hvis mor og far taler hvert sit sprog - og du gerne vil give dit barn begge dele.
Sæt grænser for computerspil
Regler Se, hvordan Medierådet for Børn og Unge anbefaler, at du styrer dit barns tid foran computeren.
Prøver du at blive gravid?
Snart gravid Så kig ind her, og læs alt om, hvordan du forbereder din krop på en graviditet, bliver klogere på din menstruationscyklus og beregner din ægløsning. Læs også om fertitlitetsbehandling og se, hvad de første graviditetstegn er.
Hjælp os på Facebook
AOB Husk, at 'synes godt om' os på Facebook, og få nyt fra os på din profil.
Kender du "danmark"?
Info Sygeforsikringen "danmark" - hvad er det, og kan det betale sig for dig som gravid eller forældre at blive medlem?
Lær dit barn at sove alene
Sundhedsplejersken "Vores børn kan ikke selv falde i søvn, og de kommer ind til os om natten. Hvordan får vi dem til at sove alene?" Se sundhedsplejerskens svar her.
Bliv klædt på til fødslen
Fødsel Jo bedre forberedt, du er - jo større sandsynlighed er der for, at din fødsel bliver en god oplevelse. Vi har samlet alt om fødslen i et stort tema, så du kan forberede dig på, hvad der skal og kan ske.
Amning - kom godt i gang!
Nyhed Det er svært at amme en lille baby. Læs vores guide til at komme godt i gang med amningen.
Mad til din baby
Børnemad Grød og mos er den første mad til baby. Læs alt om babymad og børnemad lige her.
Er jeg gravid?
Gravid Udebleven menstruation? Læs alt om graviditet, graviditetstegn og symptomer, og beregn din termin med vores terminsberegner.